Bursa Şehir Portalı

  • 7.3825
  • 8.9572
  • 10.0614
Bursadan İdlib ve Elazığa Yardım
Bursadan İdlib ve Elazığa Yardım

Bursadan İdlib ve Elazığa Yardım

 Bursa İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Şubesi koordinesinde 6,8 şiddetinde depremi yaşayan Elazığ’da evleri hasar gören vatandaşlar ile Suriye'nin İdlib kırsalındaki ihtiyaç sahipleri için başlatılan yardım kampanyası kapsamında hazırlanan yardımları taşıyan tırlar, İl Müftülüğünce düzenlenen törenin ardından dualar eşliğinde uğurlandı.        İçerisinde un, kuru gıda, temizlik maddesi, su, battaniye ve giyim malzemeleri bulunan tırları uğurlamak amacıyla bir tören düzenlendi.

         Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:  "Bizim milletimiz fakir fukaraya, mazluma ve çeşitli afetlere maruz kalmış insanlara, sınırların sadece içerisinde değil sınırlarımızın ötesinde de tarih boyunca sahip çıkarak ayakta kalmıştır ve onların duasını almıştır." dedi.

        Bursa Valisi Yakup Canbolat:  “Bugün bir kış günü olmasına rağmen içimizi ısıtan bir hayırlı ve güzel işi başlatmak, uğurlamak üzere bir araya geldik. Diyanet İşleri Başkanımız dün ilimize teşrif ettiler, kendilerine öncelikle Bursamıza teşriflerinden dolayı hoş geldiniz diyorum, şeref verdiniz. Bugün bu anlamlı töreni onun riyasetinde birlikte yapıyoruz. Birazdan dualarla bu tırlarımızı İdlibe ve deprem bölgesine uğurlayacağız. Bu coğrafya bir ümettin umudu olan komşu ülkelerin umudu olan bir coğrafya bizim ülkemiz. Ne zaman insanlar darda kalsa, zorda kalsa bizim insanımız da hemen bir seferberlik ilan ederek, bütün imkânlarını zorlayarak bütün ülkesini sınırları o insanlara açarak her türlü yardımı ve desteği mazluma, yetime, ihtiyaç sahibine ulaştırma noktasında ve destekleme noktasında her zaman hazır konumda. Bugün Bursa İlimizle de gurur duyduk. Gördüğünüz gibi kırka yakın tırımızı bugün maalesef ki bir dünyanın izlediği ve zulümün yürüdüğü İdlib’deki mazlum insanlara, savaş ortamında yaşayan insanlara ve geçen hafta yaşadığımız Elazığ merkezli deprem bölgemizdeki insanlarımızın yaralarına merhem olmaya, ilaç olmaya onlarla birlikte olmaya, onların acılarını ve dertlerini paylaşmak amacıyla bugün buradayız. Ben bu organizasyonun yapılması talimatını veren başta sayın Diyanet İşleri Başkanımıza ve bu ilde organizasyonu yapan İl Müftümüze ve bu güzel emeği ortaya çıkaran, bu çalışmayı ortaya çıkaran bütün ilçe müftülerimize ve İl Müftülüğü personelimize ve sivil toplum olarak iş birliği yapan İHH Şube Başkanımıza hepsine çok teşekkür ediyorum. Allah hayırlarınızı kabul etsin. Bursa halkımıza da müteşekkiriz gördüğünüz gibi hayırda yarışıyorlar Bursamız gerçekten hayırı seven bir il bu tablo bizim için gurur verici hayır sahiplerinin Allah sayılarını arttırsın. Hayır yapan bütün vatandaşlarımıza da bu kürsüden şükranlarımı arz ediyorum. Selametle gitmelerini temenni ediyorum yüce Allahtan niyaz ediyorum. Selametle yola gitsinler inşallah bu ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını da biran önce, ihtiyaç sahibi olan bölgeye ulaştırsınlar. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor tekrar bugünkü törenimize teşrif eden Diyanet İşleri Başkanımıza da şükranlarımı arz ediyorum. Allah razı olsun hepinizden.” dedi. 


 
        Konuşmaların ardından insani yardımları taşıyan tırlar, dualar eşliğinde Elazığ ve İdlib'e doğru yola çıktı.

        Uğurlama törenine İl Müftüsü İzani Turan, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.